Ortodontia

Ortodontilise ravi käigus võib muuta hammaste asendit, parandada hambakaarte kuju ja funktsiooni. Hambad muudavad oma asendit aparaatide poolt tekitatud nõrga jõu mõjul. Ravi võib kesta kuuest kuust mitme aastani, sõltuvalt hambumusanomaalia raskusest ja patsiendi vanusest. Kasvueas laste hambumusanomaaliate ravi erineb täiskasvanute omast.  

Hambumusanomaaliad tekivad väga erinevatel põhjustel:
- lõualuude erinev kasv
- liiga vara eemaldatud piimahambad
- liiga kauaks suhu jäänud piimahambad
- halvad harjumused (sõrme,keele imemine,vale neelamine)
- traumad
- suuhingamine
       
      Sageli esitatavale küsimusele-millal alustada ortodontilise raviga- ei ole ühest vastust. Varajase raviga püütakse ennetada tõsisema hambumusanomaalia väljakujunemist ning võimalikult varakult tagada lõualuude normaalne funktsioon ja areng. Hilisema ravi käigus ravitakse juba väljakujunenud anomaaliat.        
       Kui lapsevanemal või hambaarstil tekib kahtlus, et kas lapse hambad kasvavad õigesti, siis tuleks kindlasti pöörduda ortodondi poole. Ortodondilt kuulete, millal on antud probleemi õige aeg ravima hakata ja milliseks kujuneb ravi pikkus. Põhiline ravi toimub vahetuva hammaskonna perioodis ja varajase jäävhammaskonna perioodis. Mõningaid hambumusanomaaliaid on vaja ravida juba piimahammaskonnas.

       Lõualuude kasvu erinevust on võimalik ravida kasvaval lapsel. Kui kasvuperiood on läbi, siis ei saa enam suures ulatuses kasvu suunata. Täiskasvanutel ravitakse erineva suurusega lõualuude kasvust tingitud hambumusanomaaliaid ortognaatse kirurgia abil. Kasvavatel lastel on võimalik lõualuude kasvu suunata funktsionaalsete aparaatide abil. 

731 2405

Tartu kliinik

782 1287

Võru kliinik

799 4698

Põlva kliinik